11/04/2013

Kurs Na Sztukę: Architektura na Uniwersytecie Artystycznym.

Jako, że nasza nowa strona z ofertą śmiga już jak należy to bloga postanowiliśmy wykorzystać w nowy informacyjno - edukacyjny sposób.
Od dzisiaj systematycznie będziemy się dzielić naszą wiedzą na takie tematy jak egzaminy na Uniwersytet Artystyczny, Akademie Sztuk Pięknych, architekturę na Politechnice...i nie tylko.
Wiecie, że aby zostać technikiem dentystycznym również trzeba zdać egzamin z rysunku i rzeźby ?

Będziemy również podawać informacje o teminach egzaminów oraz tematach egzaminacyjnych (z lat poprzednich:) Ale spokojnie - do najbliższych egzaminów mamy jeszcze (lub tylko) siedem miesięcy, póki co najwyższa pora aby chwycić za ołówek, pędzel lub linijkę i zabrać się do pracy !
Będziemy Wam podrzucać różne ciekawostki i porady dzięki którym żeglowanie po świecie nauki rysunku, malarstwa czy projektowania będzie dużo spokojniejsze...

W takim razie - kurs na sztukę i rozwiązanie pewnej architektonicznej zagadki.
Zauważyliśmy,że kandydaci na kierunki związane z architekturą na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu często czują sie zagubieni i tracą oreintację wśród dostępnych możliwości.

Na dziś mały  subiektywny przewodnik po "architekturach" na UAP w Poznaniu :

Na UAP są 2 wydziały związane z architekturą. 

Na Wydziale Architektury i Wzornictwa można studiować Architekturę i Urbanistykę i to jest kierunek, który daje tytuł inżyniera architekta, z możłiwością kontynuacji studiów do stopnia mgr inż. architekt. Część zajęć odbywa się na  wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, a  studia dają takie same uprawnienia jak Politechnika. Od Architektury na Politechnice różnią się tym, że jest większy nacisk również na rozwój artystyczny przyszłego architekta. Po tym kierunku możecie projektować obiekty architektiniczne (domy, budynki użytku publicznego itd) jak i całe systemy urbanistyczne, nadzorować i kierować robotami budowlanymi itd.
Na tym wydziale można również studiować Wzornictwo z jego trzema specjalnościami (projektowanie from przemysłowych czyli tzw. design, projektowanie mebla  lub sztukę projektownia krajobrazu), te studia dają tytuł licencjata, a potem magistra.
Egzamin na wszystkie kierunki  jest kilkustopniowy, najpierw rysunek i malarstwo, później egzamin kierunkowy - na cały wydział podobny. Najczęściej jest to wykonanie makiet na zadany temat plus rysunek architektoniczny. Na końcu jeszcze autoprezentacja i rozmowa. Ale nie taki diabeł straszny jeśłi wiesz czego można się spodziewać...

Na drugim wydziale związanym z architekturą  czyli  Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii można studiować Architekturę Wnętrz właśnie bądź Scenografię, oba kierunki najpierw licencjat, potem mgr. 
Po Architekturze Wnętrz w zalezności od specjalności można zajmować się projektami wnętrz właśnie bądź wystawiennictwem czyli projektowaniem przestrzeni wystaw (w muzeach, na targach itp.)
Po Scenografii możemy zajmować się projektowaniem scenografii (m.in do spektakli teatralnych) lub projektowaniem ubioru.

Egzamin jest  podobny ale tematy już są inne wzależności od wybranego kierunku.

Zeszłoroczne tematy podamy już niebawem :)

Szczegółowe informacje na temat programów nauczania na poszczególnych kierunkach możecie znaleźć na tej  stronie UAP.

Macie jakieś pytania dotyczące egzaminów na kierunki artystyczne i projektowe ? A może propozycje tematów którymi mogli byśmy się zająć na naszym blogu ?
Zapraszamy do kontaktu: pracownia.lazarska@gmail.com